Sálavé teplo vs. teplovzdušné/ konvečné/ teplo ...

Mnohí z nás pri voľbe vykurovania svojho obydlia zvažujeme, aký zvoliť spôsob. V posledných rokoch sa zvyšuje záujem o vykurovanie pomocou dreva. Nakoľko informácií nie je nikdy dosť a chcene, či nechcene ,môžeme byť reklamou, výrobcami alebo predajcami zavádzaný. Preto sa skúsime zamerať na porovnanie sálavého a teplovzdušného /konvenčného/ vykurovacieho systému.

Sálavé teplo

Teplo sálavé, je elektromagnetické vlnenie, ktoré sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Toto teplo ohrieva predmety, na ktoré dopadá a druhotne ohrieva vzduch. Je to to isté teplo, na aké sme zvyknutý zo SLNKA. Vďaka rovnomernému šíreniu tepla ,je teplota pri strope a podlahe v miestnosti približne rovnaká. Sálavé systémy vyžadujú väčšie tepelné plochy a väčšie množstvo keramického materiálu, čo umožňuje akumuláciu tepla. Vďaka tejto akumulácií, môžeme výrazne zvýšiť komfort prikladania na 1 - 2 krát denne.

 Výhody :

 

              sálave teplo pre človeka najprijateľnejšie

              teplota v miestnosti približne rovnaká

              nižšie povrchové teploty / bezpečnosť/

              nespôsobuje výrenie prachu ani ho neprepaľuje

              komfort prikladania 1 - 2 krat denne

              vyššia účinnosť až 90%

              ekologickejšie spaľovanie

              nižšie prevádzkové náklady

Nevýhody :

               vyššie počiatočné náklady

               väčšie nároky na priestor

 

 Postavenie kachľovej pece si vyžaduje, nemalé počiatočné náklady , ale kvalita sálavého tepla spojená s vysokou účinnosťou, komfortom prikladania, ekologickou prevádzkou, túto cenu výrazne prevyšuje.

               

 

Teplovzdušné /konvečné/ teplo

Zo skúseností a z fyziky vieme, že teplý vzduch prúdi smerom hore.  Na tomto základe je postavený teplovzdušný systém.  Postavíme do miestnosti zdroj tepla, privedieme chladný vzduch od podlahy, ktorý vstupuje do útrob telesa, kde sa následne ohreje na 150 - 300 Co a následne prúdi ventilačnými cestami do miestností. Tieto systémy pracujú s princípom cirkulácie, čiže konvencie vzduchu. Kedže si z miestností nerobíme pretlakové komory, tak koľko vzduchu do miestností privedieme, toľko isto musíme spätným vedením odčerpať. Otvormi v stene, v dverách alebo iným spôsobom.

Skúsme sa pozrieť aj na menej príjemné skutočnosti !

Tým, že vzduch cirkuluje nesie so sebou prach a nečistoty. Do toho prirátajme rôzne vône, ale aj pachy. Prepojením miestností nám vzniká jedna veľká diaľnica všetkého, čo sa v dome náchádza. napr. baktérie zo spálne, kde sa niekto lieči z chrípky, vôňa z kuchyne, zápach z toalety, cigaretový dym z obývačky. Nakoľko sú miestnosti prepojené, tak ešte prirátajme šírenie hluku. Neoddeliteľným dopadom teplovzdužného vykurovania sú tepelné zóny v miestnostiach. To znamená, že v oblasti ramien je iná teplota, ako v úrovni pásu a úplne ina pri nohách. Vedie to k zmäteniu našeho imunitného systému a tým sme náchylnejší na prechladnutie, kašeľ a iné problémy.

V cirkulujúcom vzduchu, ktorý prechádza okolo zdroja sa čiastočky prachu / organické a anorganické/ prepália a následne ich rozvedieme po celom dome. Následkom je zvýšená prašnosť, problémy s dýchacími cestami a o alergiách ani nehovoriac.

Naviac v období mimo vykurovacej sezóny sa vo vzduchovom potrubí usadi nie malé množstvo prachu + roztoče, pavúky a iný hmyz, ktoré v prvých jesenných zakúreniach krásne prehrejeme, následne pripálime a dýchame.

Výhody :

             malá priestorová náročnosť

             nižšie počiatočné náklady

Nevýhody :

            cirkulácia vzduchu

            zvýšená prašnosť

            vznik tepelných zón

            riziko ochorenia dýchacích ciest a imunitného systému

            alergie

            systém bez možnosti hygienickej údržby

            nehygienické

 

Tento systém je vhodný na príležitostné, rezervné vykurovanie alebo na vykurovanie prechodných domov, chát a pod.